LIVE: κίνηση στους δρόμους
Εξουσιοδοτημένοι αντιπρόσωποι - Συνεργάτες MotoΤρίτη

Ποια scooter καίνε κάτω από 3 λίτρα; Οι μετρήσεις μας

Διαβάστηκε από 1.081 αναγνώστες (16/10/2026)
Με τις τιμές των καυσίμων να επηρεάζουν το κόστος χρήσης, ένα μοντέλο που χρειάζεται λίγο καύσιμο μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά σε βάθος χρόνου, ιδιαίτερα για όσους διανύουν αρκετά χιλιόμετρα κάθε μ

Με τις τιμές των καυσίμων να επηρεάζουν το κόστος χρήσης, ένα μοντέλο που χρειάζεται λίγο καύσιμο μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά σε βάθος χρόνου, ιδιαίτερα για όσους διανύουν αρκετά χιλιόμετρα κάθε μήνα.

Η μέση κατανάλωση κάτω από 3 λίτρα.
Από 1.895 ευρώ ξεκινούν οι πιο προσιτές επιλογές.
Οι διαφορές στις επιδόσεις του 0-80χλμ/ώρα.
Πόσα μέτρα χρειάζονται για το φρενάρισμα από τα 80 χλμ./ώρα;

mototriti Team

HONDA: Καρακώστας - Kλείσε τώρα Τest Ride στο μοντέλο που σε ενδιαφέρει!

YAMAHA: ΥΑΜΑΗΑ ΝOMIKOΣ για 5+ δεκαετίες όλα τα best seller είναι εδώ!

YAMAHA: XMAX 300 + δώρο αξίας 500 ευρώ!

APRILIA: SR GT 400 – με άτοκη χρηματοδότηση!

HONDA: Come & Ride! Δήλωσε συμμετοχή

Η μέση κατανάλωση κάτω από 3 λίτρα

Η οικονομία καυσίμου αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια για την επιλογή ενός scooter, ειδικά όταν αυτό χρησιμοποιείται καθημερινά για τις μετακινήσεις μέσα στην πόλη. Με τις τιμές των καυσίμων να επηρεάζουν το κόστος χρήσης, ένα μοντέλο που χρειάζεται λίγο καύσιμο μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά σε βάθος χρόνου, ιδιαίτερα για όσους διανύουν αρκετά χιλιόμετρα κάθε μήνα.
Στις μετρήσεις μας συγκεντρώσαμε τα 35 scooter που καταγράφουν μέση κατανάλωση κάτω από 3 λίτρα/100 χλμ., καλύπτοντας διαφορετικές ανάγκες και οικονομικές δυνατότητες. Η χαμηλότερη τιμή που καταγράψαμε είναι μόλις 1,9 λίτρα/100 χλμ., ενώ προφανώς το μοντέλο με τη μεγαλύτερη κατανάλωση της λίστας περιορίζεται στα 2,9 λίτρα. Αυτό σημαίνει ότι όλες οι επιλογές κινούνται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης, με τη διαφορά ανάμεσα στην πρώτη και την τελευταία επίδοση να φτάνει το ένα λίτρο ανά 100 χιλιόμετρα.
Με τιμή βενζίνης στα 2,20 ευρώ, τα μοντέλα με την μικρότερη (1,9λ/100) και την μεγαλύτερη κατανάλωση (2,9λ/100) χρειάζονται 41,8 και 63,8 ευρώ, αντίστοιχα, για κάθε 1000 χιλιόμετρα.
Βέβαια, η κατανάλωση δεν είναι το μοναδικό κριτήριο. Η τιμή αγοράς, οι επιδόσεις και η απόσταση ακινητοποίησης στο φρενάρισμα συμπληρώνουν την εικόνα και δείχνουν ότι ένα οικονομικό scooter μπορεί να αξιολογηθεί με περισσότερα κριτήρια από το πόσο καύσιμο χρειάζεται.

Από 1.895 ευρώ ξεκινούν οι πιο προσιτές επιλογές

Μάρκα Τιμή 0 - 80 Km/h (sec.) 80 - 0 Km/h (Μέτρα) Μέση Κατανάλωση
YAMAHA RayZR   18,5 33,1 1,9
HONDA SH 150   10,5 32,4 2
HONDA FORZA 125    12,8 30,8 2,1
HONDA SH 125   13,1 30,5 2,3
HONDA PCX 125   15 31,5 2,3
HONDA SH Mode 125   15,1 28,9 2,4
APRILIA SR GT 125   14,6 37 2,4
GEMINI GEMMA 125   15,1 39 2,4
VOGE SR 16   15,4 30,5 2,4
SYM JET 14 EVO 125 L/C ABS   15,9 32 2,5
PEUGEOT DJANGO CLASSIC   17,1 31,1 2,5
ZONTES V 125   11,8 28,8 2,5
YAMAHA NMAX 125   12,85 28,6 2,5
YAMAHA D ELIGHT 125   18,7 31,6 2,5
PIAGGIO VESPA PRIMAVERA 125   15,4 31,7 2,5
PIAGGIO LIBERTY 125   13,3 31,2 2,6
KEEWAY VIESTE 125LX   13,2 32,8 2,6
ASUS STREET 125   15 33 2,6
QJMOTOR SQ16 125    12,3 29,8 2,6
ASUS ADV 125   15,6 32 2,6
LETBE VELOCITY 125    16,6 33,8 2,6
UM MOTORCYCLES WYNWOOD 125   21,5 40 2,6
MORBIDELLI SC125 LX    18,2 30,6 2,6
SYM ADX 125   13,1 31,8 2,7
QJMOTOR ATR 125    11,8 32,5 2,7
KYMCO SKY TOWN 125   13,1 27,4 2,7
SUZUKI ADDRESS 125   17,2 34,2 2,7
SUZUKI BURGMAN 125   18,3 33,4 2,7
UM MOTORCYCLES ROCKVILLE 125   16,95 35,8 2,8
VOGE SR 1   15,2 30,3 2,8
QJMOTOR MTX 125   15,9 31,5 2,8
Royal Alloy GT2 125    20,7 33,5 2,8
LETBE AURORA 125    20,5 31 2,9
YAMAHA X-MAX 125   13,55 30,8 2,9
KEEWAY VIESTE 125   14,1 35,4 2,9

Η χαμηλή κατανάλωση αποκτά ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον όταν συνδυάζεται με προσιτή τιμή αγοράς. Στη συγκεκριμένη λίστα, οι τιμές ξεκινούν από τα 1.895 ευρώ και φτάνουν έως τα 5.600 ευρώ, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα επιλογών για διαφορετικά πορτοφόλια.
Το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές κοντά ή και κάτω από τα 2.500 ευρώ δείχνει ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα μια μεγάλη αρχική επένδυση για να αποκτήσει κανείς ένα scooter με χαμηλό κόστος καθημερινής χρήσης. Παράλληλα, οι ακριβότερες προτάσεις της λίστας απευθύνονται σε όσους είναι διατεθειμένοι να διαθέσουν περισσότερα χρήματα για την αγορά τους. Η σύγκριση της τιμής με την κατανάλωση έχει ιδιαίτερη σημασία, καθώς το κόστος απόκτησης είναι αυτό που καλείται να καλύψει ο αγοραστής από την πρώτη ημέρα, ενώ η εξοικονόμηση καυσίμου προκύπτει σταδιακά. Για κάποιον που χρησιμοποιεί το scooter κυρίως σε μικρές καθημερινές διαδρομές, μια χαμηλή τιμή αγοράς σε συνδυασμό με περιορισμένη κατανάλωση μπορεί να αποτελέσει ιδιαίτερα συμφέρουσα επιλογή. Για κάποιον που κάνει πολλά χιλιόμετρα, η διαφορά στην κατανάλωση αποκτά ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα σε βάθος χρόνου.
 

Οι διαφορές στις επιδόσεις του 0-80χλμ/ώρα

Η επιτάχυνση από τα 0 έως τα 80 χλμ./ώρα δείχνει πόσο γρήγορα μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα ένα scooter, στοιχείο που έχει σημασία τόσο στις αστικές μετακινήσεις όσο και σε δρόμους όπου απαιτείται να ακολουθήσει τον ρυθμό της κυκλοφορίας. Οι μετρήσεις μας παρουσιάζουν αισθητές διαφορές, ακόμη και ανάμεσα σε μοντέλα που ανήκουν στην ίδια κατηγορία κυβισμού. Ο καλύτερος χρόνος της λίστας είναι 10,5 δευτερόλεπτα, ενώ ο μεγαλύτερος φτάνει τα 21,5 δευτερόλεπτα. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο επιδόσεις είναι σημαντική και αποτυπώνει ότι η χαμηλή κατανάλωση δεν συνεπάγεται απαραίτητα παρόμοια συμπεριφορά στην επιτάχυνση. Υπάρχουν scooter που δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην οικονομία και στην ήρεμη μετακίνηση, αλλά και επιλογές που παρουσιάζουν πιο ζωηρή απόκριση. Για την καθημερινή χρήση, η επιτάχυνση μπορεί να επηρεάσει την ευκολία με την οποία ο αναβάτης ξεκινά από ένα φανάρι ή προσαρμόζεται στη ροή της κυκλοφορίας. Ωστόσο, ο χρόνος του 0-80 χλμ./ώρα δεν αρκεί από μόνος του για να χαρακτηρίσει ένα scooter ως καλύτερο ή χειρότερο. Χρειάζεται να συνεκτιμάται με την κατανάλωση, το φρενάρισμα και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει ο κάθε αναβάτης.
 

Πόσα μέτρα χρειάζονται για το φρενάρισμα από τα 80 χλμ./ώρα;

Η δυνατότητα ακινητοποίησης αποτελεί εξίσου σημαντικό στοιχείο στην αξιολόγηση ενός scooter. Στην καθημερινή κυκλοφορία, όπου οι συνθήκες μπορεί να αλλάξουν απότομα, το φρενάρισμα παίζει καθοριστικό ρόλο και γι' αυτό οι μετρήσεις μας προσφέρουν ένα ακόμη χρήσιμο στοιχείο σύγκρισης.
Οι αποστάσεις ακινητοποίησης από τα 80 χλμ./ώρα κυμαίνονται από 28,6 έως 40 μέτρα. Η διαφορά των 11,4 μέτρων ανάμεσα στις δύο ακραίες επιδόσεις είναι αξιοσημείωτη, καθώς δείχνει ότι υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξύ των μοντέλων, ακόμη και μέσα σε μια λίστα που περιλαμβάνει scooter με κοινό χαρακτηριστικό τη χαμηλή κατανάλωση. Οι μετρήσεις αποτελούν ένα χρήσιμο συγκριτικό στοιχείο υπό τις συνθήκες της δοκιμής, χωρίς να σημαίνει ότι οι ίδιες αποστάσεις θα επαναλαμβάνονται σε κάθε δρόμο και σε κάθε περίσταση. Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι η χαμηλή κατανάλωση μπορεί να συνδυάζεται με διαφορετικές επιδόσεις και δυνατότητες στο φρενάρισμα. Επομένως, πριν από την αγορά, αξίζει να εξετάζουμε συνολικά τα στοιχεία κάθε scooter και όχι να περιοριζόμαστε αποκλειστικά στην οικονομία καυσίμου.
 

Έρευνα & επιμέλεια άρθρου: Παναγιώτης Σιώπης | Δημήτρης Ρενιέρης | Ευάγγελος Τσερές | Ανέστης Ιντζές | Νατάσσα Κορρέ