autotriti.gr motoaccess.gr aboutthessaloniki.gr 4green.gr
1.459 Καινούρια μοντέλα
Test - Συγκριτικά - Τιμές - Εξοπλισμός - Τεχνικά
Εγγυήσεις - Χρηματοδοτικά - Προσφορές
42.900 Μεταχειρισμένα
Αυτοκίνητα - Επαγγελματικά - Autoaccessories
Μοτοσυκλέτες - Motoaccessories
facebook twitter youtube

Τελευταία νέα

Κάποτε η Skoda δεν έχαιρε ιδιαίτερης εκτίμησης. Τώρα στη Γερμανία ξεπερνάει σε πωλήσεις την Toyota.
Διαβάστηκε από 591 αναγνώστες
NONPAPER
Θυμάστε τα ανέκδοτα που έσπαγαν πλάκα με τις μάρκες του ανατολικού μπλοκ; «Πως διπλασιάζεις την τιμή ενός Yugo» «Του βάζεις βενζίνη»! Όμως ούτε μπλοκ υπάρχει πια αλλά ούτε και λόγος κοροϊδίας. Στην αλλαγή της εικόνας πρωτοστατεί η Skoda που παίζει εδώ και χρόνια με τα «μεγάλα» παιδιά.
Διαβάστε ολόκληρη την είδηση
Σχολιάστε την είδηση
Επιλέχθηκαν 1 - 40 από 43 σχόλια
elina... (5/1/2009, 20:05)
Mεγαλα βηματα προδου ευτυχως η προκαταληψη απο το παρελθον μας επιτρεπει να αγοραζουμε ποιοτικο αυτοκινητο με λιγωτερα χρηματα
georg... (4/1/2009, 22:43)
magkes exoume to octavia 5 rs apla iperoxo kai sto dromo den pezete, ego exo kai ena smart brabus to opio tha doso molis vgei to fabia rs gia na to paro.
e.kou... (31/12/2008, 10:12)
ta skoda einai poly kala auto alla nomizw pws einai ena klik panta peisw apo ta alla tou omilou se texnologia!
nickt... (24/12/2008, 11:02)
Η Fabia του 2001 που εχω ενω με γοήτευσε στην αρχη με καταπληκτική οδική συμπεριφορά σε σχεση με την Corolla του 98 που οδηγουσα,κατάφερε να με πικράνει αργότερα με διαδοχικά προβλήματα.Ειναι γνωστό το πρόβλημα με το ψυγείο άλλωστε...Ίσως έφταιγε και ο τσέχικος κινητήρας των 1397 cc νομίζω. Θέλω να πιστέυω οτι μονο εγώ στάθηκα άτυχος .Πάντως ενω τα μοντέλα με τις δυνατότητες που έχουν στις τιμές που προσφέρονται ειναι άκρως δελεαστικά φοβαμαι να εμπιστευτώ ξανα το όνομα της Skoda...
polit... (23/12/2008, 07:10)
ΟΤΑΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΠΕΡΙΣΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ SKODA OCTAVIA 5 1,6 fsi ELEGANCE ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ. ΤΟ ΟΔΗΓΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ. ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. . . ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ VW ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ SKODA.
aklex... (22/12/2008, 12:43)
Εμενα ο μπαμπακας μου εχει το octavia 1,6 του 2000 και το τι εχει τραβειξει το αμαξι δεν λεγεται( βαρκες, ξυλα) οτι θες!!!! Δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα....!!! Και μου λεει οποτε μπαινω και εγω μεσα στο αυτοκινητο.......ακομα δεν το εχω χαρη αυτο το αυτοκινητο!!!!!!!
mnoak... (20/12/2008, 14:01)
ΕΧΩ ΕΝΑ ΟCTAVIA 1600 99 MONTEΛO.ΠΑΡ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΠΕΣΑΝ 3 ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ 4ο ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΟCTAVIA SCOUT .
louik... (19/12/2008, 10:05)
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ SKODA 105. ΟΝΤΩΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΩΡΑ, ΠΛΕΟΝ, ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΟΚΤΑΒΙΑ. ΑΠΑΡΑΜΜΙΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ GT. ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΟΙ. ΑΥΤΗ Η ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΟΝ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΗ Κ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ.
frank... (19/12/2008, 00:10)
Δεν καταλαβαινω ολους σε εσας με τα Scoda... Απο οικονομικη ανεχεια τα πηρατε ή για να πατε κοντρα στο κατεστημένο...? Ειναι καλα αυτοκινητα αλλα αν τα θεωρτειτε τοσο καλα δεν θελω να σκεφτω τι οδηγουσατε πριν! Αλλα και τι θα λεγατε και για εκεινα τοτε οπως και για τα Scoda τωρα.
alexi... (18/12/2008, 14:23)
Στην οικογένειά μας διαθέτουμε 2 Skoda, ένα Octavia RS και ένα Superb. Στα 6 χρόνια που τα χρησιμοποιούμε είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα λεφτά τους τ΄αξίζουν μέχρι τελευταίο ευρώ σε σημείο να αναρωτιέσαι γιατί να πληρώσεις παραπάνω για ένα VW τι στιγμή που η διαφορά ποιότητας και τεχνολογίας δεν είναι και τόσο μεγάλη. Όσο για τη μεταπώληση, όλα τα αυτοκίνητα χάνουν την αξία τους μετά τα 7 χρόνια ας είναι και premium μάρκες. Ισως τα Skoda να πουληθούν πιο δύσκολα, αλλά κερδίζεις στην αγορά τους, οπότε η είναι μία η άλλη. Αλοίμονο αν αγοράζουμε αυτοκίνητα με βάση τι θέλει ο επόμενος αγοραστής από εμάς και όχι με βάση τις δικές μας ανάγκες και δυνατότητες.
kolio... (18/12/2008, 10:19)
ΟΤΑΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΠΕΡΙΣΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ SKODA OCTAVIA 5 1,6 MPI ELEGANCE ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ. ΤΟ ΟΔΗΓΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ. ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ SUPERB ΚΑΙ ΝΤΡΑΠΗΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΜΕΣΑ. ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ VW ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ SKODA.
gefer... (17/12/2008, 12:05)
Μου αρέσουν τα μοντέλα της Skoda πάρα πολύ. Πιστέυω ότι δεν έχει καμοία σχέση με το παρελθόν. Φυσικά θα αγόραζα πχ ένα octavia 5 (αν δεν είχα ήδη καινούργιο αυτοκίνητο).
manos... (16/12/2008, 17:35)
otan xeperasoume ta komplex mas tote tha doume pragmatika thn axia twn skoda se sxesi poiotita-timh!!mexri tote as apolausoume to octavia 5 rs ABT na pernaei apo dipla mas kai na nomizoume oti eimaste stamathmenoi!!
makis... (16/12/2008, 16:18)
Ευτυχως που υπάρχει και αυτη η προκατάληψη για το ονομα της εταιριας , ετσι μπορουμε εμεις να αγοραζουμε περισσοτερο αυτοκινητο για τα ιδια χρηματα ή εαν προτιματε ιδιο αυτοκινητο για λιγοτερα χρηματα. Ευτυχισμενος κατοχος Roomster.
erlin... (16/12/2008, 13:42)
prosopika exw ena fabia rs 116hp tou 2004.to ti travaei ayto to amaxi apo mena den legetai...eimai para ma para poly ikanopoiimenos kai ayta pou lene kapoioi oti tous parousiazoun para polla provlimata den tous pisteyw aplws...outos si allos symbainei kai stis kalyteres markes(bmw..kati xerw)....anypomonw na lansarei th kainourgia FABIA TSI 170HP(ekdosh rs)...
pante... (16/12/2008, 10:37)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ Η SKODA ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ VW ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ...ΒΑΣΙΛΗΣ
d.ka... (16/12/2008, 09:26)
Το 2002 αγόρασα την octavia 1.6i και για 5 χρόνια (μέχρι που δώθηκε για ανταλλαγή με την octavia5 1.8 tsi) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ελπίζω και η καινύργια να πάει το ίδιο καλά. Μόνο παράπονο τα 2 χρόνια εγγύησης, καλή θα ήταν και μια επέκταση +2 ετών (με μία σχετική επιβάρυνση βέβαια) όπως αυτή της VW.
g.geo... (16/12/2008, 08:32)
εχω το fabia 1400 100 ιππων,μοντελο 2002,80000 χιλιομετρα,μοναδικη ζημια:αισθητηρας θερμοκρασιας(25 ευρω),ρωτηστε αλλους με πολυ πιο <<ονομαστες μαρκες>>,τι ζημιες ειχαν στα ιδια χιλιομετρα.Η ποιοτητα ειναι ιδια με τον υπολοιπο ομιλο της VW(εκτος ισως απο τα audi).Μονο μειωνεκτημα,η υψηλη τιμη αγορας και η χαμηλη τιμη μεταπωλησης.
nikol... (16/12/2008, 00:48)
Πραγματικά τα Skoda είναι τόσο αναπτυγμένα και υπέροχα αυτοκίνητα με κατασκευή υψηλής ποιότητας!!! Κια μάλιστα οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές για τέτοια ποιοτικά αυτοκίνητα!!! Αξίζει να δίνουμε λεφτά για τέτοια καλά αυτοκίνητα!! Και μάλιστα την άνοιξη σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παραγείλλω το νέο Superb με 1.400 κυβικά, τεράστιο πορτμαπγκάζ, χώρουνς και ποιότητα κατασκευής!!! Καλά και κοστίζει τριάντα χιλιάρικα λιγότερο από μαι BMW 520 και ένα SAAB 9-5!! Ένα τέτοιο αμάξι, πολύ μεγάλο, με 1.400 κυβικά θα πληρώνω τα ίδια τέλη κυκλοφορίας, ίδιους φόρους με τα μικρά αμάξια των 1.400 κυβικών!!!
NIO24... (15/12/2008, 23:08)
Παιδιά ότι και να πούμε είναι λίγο με το καινούριο syperb έκανε κίνηση ματ. Στα χρήματά του δεν παίρνεις αυτοκίνητο με τέτοιες τεχνολογίες,χώρους και επιδόσεις. Στο κάτω κάτω παίρνεις αυτοκίνητο που σίγουρα θα κρατήσεις περισότερο από κάποια μπέμπα κλ.π
argyr... (15/12/2008, 20:23)
eho to octavia 1.8T gt edo ke dio hronia.To agorasa tote kenourio me 21.000 euro..Apla den ipirhe aftokinito (oute tora) se afta ta hrimata pou na prosefere oti mou edose tote i skoda.Epidosis horous ke axiopistia.gia mena to gegonos oti o kinitiras itan idi hronia dokimasmenos se polla autokinita tou group epexe megalo rolo,opos ke to gegonos oti iparhoun tosa taxi alla ke astinomika.telika den ekana lathos.eftihos os tora den mou ehi parousiasi to paramikro provlima, ehi apiro horo sto port pagaz gia ta taxidia(530 litra),parapoli kales epidosis stin praxi(pera apo tanoumera pou anakinoni i antiprosopia) ke mou aresi poli ke emfanisiaka . Den eho metaniosi katholou pou to pira kai an agoraza tora, pali to idio tha eperna!!!
radio... (15/12/2008, 13:58)
Η Skoda είναι κατά πολύ ανώτερη από τη VW και τη SEAT. Δειτε όλα τα συγκριτικά τεστ που κάνουν τα γερμανικά περιοδικά αυτοκινήτου και θα καταλάβετε. Για Toyota και Renault βέβαια, ούτε λόγος. Η ανωτερότητα των Tσέχων είναι χαώδης.
erlin... (15/12/2008, 10:52)
i skoda einai mia anptysomenh megali aytobiomhxania kai ta modela pou exoume dei ws shmera einai pragmatika arista syndiazondas panta thn anesh kai thn txnologia me thn germanikh poiothta....mexri twra exei epideixei to ti tha doume sto mellon apo thn skoda...
akis_... (15/12/2008, 10:24)
Θεωρώ πως η Skoda είναι πλέον μια αξιόπιστη εταιρεία, βαθιά επηρεασμένη από τη γερμανική φιλοσοφία δημιουργίας αυτοκινήτων, με όμορφα στα δικά μου μάτια σχεδιαστικά αυτοκίνητα, και για την κατηγορία τους, αυτοκίνητα όπως τα Fabia και Superb είναι αρκετά ολοκληρωμένες λύσεις και εγώ προσωπικά θα τα επέλεγα εάν επρόκειτο να αγοράσω τώρα αυτοκίνητο, μιας και είμαι ένθερμος υποστηριχτής του σπουδαίου για μένα ομίλου Volkswagen, αυτοκίνητο του οποίου διαθέτω και είμαι ιδιαιτέρως ικανοποιημένος και που δύσκολα θα άλλαζα με κάτι άλλο δεδομένης της σχέσης αξίας - τιμής. Για μένα η Skoda έχει ξεφύγει μια για πάντα από την εταιρεία που πολλοί έχουν παρεξηγήσει και είναι μία εταιρεία στην οποία αξίζει να "επενδύσει" τα 20 χιλιάρικά του ένας οικογενειάρχης (Superb), αλλά και όχι μόνο, και να τη στηρίξει
koska... (11/12/2008, 12:46)
Δηλαδή είτε παίρνεις Audi Είτε Skoda το ίδιο είναι.... ωραίος όμιλος
pkara... (11/12/2008, 12:05)
Den vlepoume me skeptikismo thn Skoda alla to VAG, oi Tsexoi exoun paradwsh sthn mixanikh xronia prin to germano, ta leyta tous eleipan panta kai akomh tous leipoun, eidika se oxhmata varews typou. As min ksexname oti o skaraveos pou kataskeyase o F.Porche einai antigrafo Tsexikou aytokinhtou tou 1915 peripou, proswpika pisteyw oti apla h Skoda opws kai h seat einai ta peiramatozwa tou VAG mias kai oles oi nees texnologies "dokimazontai" prwta se aytes meta se VW kai pio prosektika se Audi, Opote den einai to onoma, einai o dolos, kostos ktishs Skoda logiko, Kostos synthrhshs pali logiko se sygrish me Mercedes kai Audi, alla oudemia sxesh exei me tis 2 aytes, anallaktika? oxi kai f8hna, service? to idio, kai telos einai ligo kwmikotragiko na exeis plhrwsei Audi h VW kai na vlepeis tsexika anaglyfa se epimerous shmeia kai to shma ths Skoda. To oti keperase thn Toyota se pwlhseis sthn germania h sthn eyrwph den leei tipota apolytws, An den kanw la8os oi hpeioi se ayton ton mataio kosmo einai 5 kai ekei kapoioi apla den yparxoun enw Toyota Honda ktl exoun megalo meridio.
campi... (11/12/2008, 10:06)
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΟΚΤΑΒΙΑ5. ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΗΤΑΝ BMW ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΟΥΠΕ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ 2 ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΣΚΟΝΤΑ (ΠΟΥ ΣΤΑ ΤΣΕΧΙΚΑ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΚΡΙΜΑ)ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΟΠΩΣ: ΤΙΜΗ-ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ, ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ (ΒΛΕΠΕ VW GROUP) ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΕΧΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΤΙΜΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ...
atsio... (10/12/2008, 22:22)
Οδηγω ΟCTAVIA TURBO L&K μοντ΄99.. Με προβληματιζουν τριγμοι,κακη ποιοτητα κυλησης καθως και ηλεκτρικα και ηλεκτρολογικα προβληματα...ακουω οτι τα σημερινα OCTAVIA 5 ειναι καλυτερα...μπορει...ομως θα αναζητησω ποιοτητα και αξιοπιστια σε αλλη μαρκα συντομα!!!!
mnoak... (10/12/2008, 11:46)
εχει ξεπερασει πολλουs παραδοσιακουs ευρωπαιουs κατασκευαστεs
MVOLI... (10/12/2008, 10:43)
Αγόρασα την OCTAVIA όταν πρωτοβγήκε. Μετά τρία χρόνια αγόρασα το SUPERB. Τον άλλο μήνα και έπειτα από πέντε χρόνια αγοράζω το νεό SUPERB. Είναι το.. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..ΜΠΡΑΒΟ SKODA. Μιχάλης Βολιτάκης
vgeor... (10/12/2008, 08:11)
Είμουνα ιαπωνόφιλος, μέχρι που συνηθισμένος σε στάρλετ, καρίνα ε και το 1ο γιάρις, έτυχε να κάτσω μέσα στη 1η φάμπια το 2000. Εντυπωσιάστηκα από την κατασκευή (την ποιότητα, το βαθύ ταμπλό, τη φαρδιά πόρτα) μακράν από τα αυτοκίνητα που γνώριζα έως τότε, τον εξοπλισμό (δισκόφρενα ακόμη και πίσω, αμφιβάλω το 2000 ποιά αυτοκίνητα της κατηγορίας διέθεταν) και απλά την αγόρασα. Τώρα κυκλοφορώ με οκτάβια 5, γράφω περίπου 25.000 χλμ το χρόνο, δεν έχει βγάλει τπτ, δεν τρίζει, έχει χώρους, εξοπλισμό και είναι τιμιότατο σε αυτά που προσφέρει. Πολλοί τα χλευάζουν (2 συγγενείς μου αγόρασαν σκόντα απλά και μόνο βλέποντας, ζώντας τα δικά μου) και εγώ απλά τους συμβουλεύω να κάνουν μια βόλτα από μια αντιπροσωπεία και να κάνουν μια δοκιμή. Δεν θα ξεχάσω τον πατέρα μου (ιαπωνικό αυτοκίνητο) που όποτε έμπαινε στη φάμπια έπιανε το εσωτερικό πλαστικό της πόρτας γιατί τον εντυπωσίαζε η κατασκευή. Και ο πεθερός μου σκούντα το ανέβαζε, σκούντα το κατέβαζε, οκτάβια 5 1,8 τσι πήρε. Τέλος, εμείς οι σκοντάκιδες ποσώς μας ενδιαφέρει η άποψη των άλλων, αρκεί που είμαστε ευχαριστημένοι από τα αυτοκίνητά μας. Και έχει και πλάκα να βλέπεις την έκφραση οδηγών ακριβοπληρωμένων αυτοκινήτων με μεγάλο όνομα όταν τους καπελώνει άνετα ένα σκούντα.
mavro... (10/12/2008, 00:33)
Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΒΛΑΠΤΕΙ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ
a.kou... (9/12/2008, 16:04)
Πρώτα από όλα η SKODA είναι παλιά μάρκα που υπάρχει προ του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου με αξιόλογη ιστορία. Φυσικά, ελέω κομμουνιστικού καθεστώτος, δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο ή ξεχωριστό έως την στιγμή που τη πήρε Volkswagen υπό τη σκέπη της το 1991. Συμφωνώ ότι τα σημερινά της μοντέλα ουδεμία σχέση έχουν με εκείνα τα αλήστου μνήμης πισωκίνητα και πισωμήχανα Target, τα οποία βέβαια, λόγω χαμηλού κόστους και λόγω των εξωφρενικών τιμών των "δυτικών" αυτοκίνητών πριν εφαρμοστεί το μέτρο της απόσυρσης (1991), είχαν κερδίσει ένα αρκετά μεγάλο αγοραστικό κοινό που εκ των πραγμάτων δεν είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει κάτι καλύτερο εκείνες τις εποχές. Όμως, με δεδομένο ότι η SKODA απευθύνεται κατά κανόνα σε συντηρητικό αγοραστικό κοινό, είναι πιθανό στο κοινό αυτό να έρχεται η εικόνα από το (όχι και τόσο μακρινό) παρελθόν των πισωκίνητων Target. Και αυτός ίσως είναι ο λόγος που δεν προτιμούν τη μάρκα η οποία δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε ποιότητα κατασκευής από τα λοιπά μοντέλλα όχι μόνο του group αλλά και από πολλές άλλες σαφώς ακριβότερες προτάσεις.
ekara... (9/12/2008, 14:00)
Είχα Skoda Fabia 101HP, μοντέλο 2002 (καινούργιο). Μου παρουσίασε τα εξής προβλήματα : 1) Πρόβλημα με ανακύκλωση αέρα. ¶λλαξε το κλαπέτο στην εγγύηση και ξαναχάλασε μετά από 1 μήνα. Δε μου το ξανάλλαξαν παρότι ήμουν εγγύηση και το άφησα έτσι. 2) Χώρις αιτία βραχυκύκλωμα στη γραμμή που τροφοδοτεί το air condition (εκτός εγγύησης - καλοκαίρι ! ~120Ευρώ). 3) Χαλασμένο ρελέ για να δώσει σήμα για να ανοίξει το πορτ παγκάζ. Δεν το έφτιαξα. 4) Ξαφνικά και ενά ήμουν παρκαρισμένος έσπασε η πλαφονιέρα των φώτων οδηγού-συνοδηγού. 5) Έπαιζε συνέχεια το ρελαντί - είναι φυσιολογικό είπαν στο συνεργείο (δεν φτιάχτηκε). 6) ΛΑΔΙΑ - Έκαιγε λάδια σαν τρελό. Αυτός ήταν ο λόγος που του πούλησα κακήν κακώς στα 4,5 χρόνια. 7) Μετά από service κόλησε η τρόμπα λαδιού και ίσα ίσα που κατάφερα να το πάω στο συνεργείο. Με 250Ευρώ το φτιάξανε. 8) Αισθητήρας θερμοκρασίας - τρόμπα νέρου : Χωρίς να ξέρω τι είναι μου το αλλάξαν γιατί δεν έπαιρνε αλλιώς μπροστά (25Ευρώ). 9) Από την απίστευτη κατανάλωση λαδιού είχαν περάσει καυσαέρια στο θάλαμο καύσης και από εκεί βραχυκύκλωσαν ένα μπουζί !!!!! (κόστος 60Ευρώ εργασία). 10) To πούλησα σε 4,5 χρόνια και από 14000 πήρα 4500. Μεταπωλητική αξία απειροελάχιστη! Μετά από όλα αυτά μπορώ να έχω καλή άποψη για τα Skoda??
ditze... (9/12/2008, 13:12)
Το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό, αφού πρόκειται ουσιαστικά για δικό τους προϊόν.
dimha... (9/12/2008, 12:41)
Καλημέρα. Κι εγώ πριν 3 χρόνια άκουγα SKODA ΚΑΙ έστριβα. Τελικά κατέληξα να πάρω για αρχή το OCTAVIA 5 FSI, 1 χρόνο μετά το TSI και τώρα έχω παραγγείλει το SUPERB 4X4 1.8 TSI. Οι αποθηκευτικές τους ικανότητες είναι πολύ ανώτερες από εκείνες άλλων ακριβότερων μοντέλων του ομίλου VW. Ας συγκρίνουμε το JETTA, το PASSAT ή ας πιάσουμε και την AUDI. Ό,τι καλύτερο για την οικογένεια.
andre... (9/12/2008, 11:48)
κατοχος VW passat 2lt και εχοντας νοικιασει στο εξωτερικο καμποσα αυτοκινητα τετοια με κινητηρα πετρελαιου, αλλα και καμποσα scoda octavia 5 με ιδιο κινητηρα, ενα εχω να πω : εαν δεν ηταν η διαφορα στη μεταπωλητικη αξια μεταξυ των δυο θα αναφωνουσα πως ειμαι πραγματικα κοροιδο που αγορασα VW και οχι Scoda !!!!
mkout... (9/12/2008, 11:48)
Όσο και αν φαίνεται ανόητο, σημαντικότατος παράγοντας αρνητικής προκατάληψης είναι το σήμα της εταιρίας... Παραμένει ίδιο από τα χρόνια της ανατολικοευρωπαϊκής της νοοτροποίας. Ένα τέστ που έκανε η Hyundai σε μία διεθνή έκθεση αυτοκινήτων σε χώρα του εξωτερικού, παρουσιάζοντας το ίδιο αυτοκίνητο με το σήμα της αλλά και χωρίς αυτό, επιβεβαίωσε του λόγου το αληθές: Το κοινό έδιχνε μεγάλο ενδιαφέρον για τον αυτοκίνητο εκείνο στο οποίο δεν αναγνώριζε το σήμα κατατεθέν της HYUNDAI σε αντίθεση με εκείνο όπου το είχε αναρτημένο στα γνωστά σημεία στο αμάξωμά του. Σε κάθε περίπτωση, η προκατάληψη θα συνεχίσει να υπάρχει, λόγω της νοοτροπίας που (δυστυχώς) έχουμε ως λαός. Αργά ή γρήγορα όμως το πράγμα θα αλλάξει.
ixok... (9/12/2008, 11:08)
Προσωπικά θεωρώ τη skoda σχεδόν ισάξια με τη VW και με πιο ανταγωνιστικές τιμές.Βέβαια μέρος της ανταγωνιστικότητας των τιμών οφείλεται στην προσπάθεια αντιστάθμισης της δυσπιστίας του κόσμου εξαιτίας του ονόματος.
dimon... (9/12/2008, 10:29)
Οδηγώ το fabia , κατέληξα στο φαβια έπειτα από 2μηνη έρευνα αγοράς στα μικρά αυτοκίνητα...είμαι υπέρευχαριστημένος ! Θεωρώ πως η skoda έχει τη καλύτερη ποιότητα σε αναλογία με τα λεφτά που δίνεις για το αμάξι που παίρνεις .